Osteopata dziecięcy to wsparcie w wielu problemach ze zdrowiem najmłodszych. Lista specjalistów, do których może się udać rodzic szukając pomocy w różnych problemach zdrowotnych dziecka jest bardzo długa. Pediatra to podstawa, później, w zależności od potrzeb wielu rodziców trafia do gabinetów różnych specjalistów. Naszym zdaniem, aby zapewnić dziecku zdrowy start, warto uzupełnić tę listę o osteopatę dziecięcego.
Osteopata
Osteopata – z jakimi problemami można się do niego udać?
W przypadku maluszków mogą to być problemy z obniżonym napięciem mięśniowym, dysplazją bioder, kolkami, niespokojnym snem. W przypadku starszych dzieci mogą to być problemy z koordynacją ruchową, koncentracją, nawracającymi infekcjami czy wadami postawy. Dzieci rozwijają się bardzo intensywnie, co powoduje napięcia wynikające z gwałtownego i niejednokrotnie asymetrycznego wzrostu tkanek i narządów. Wiek późniejszy to czas kiedy nabyte zmiany i nieprawidłowości ulegają utrwaleniu. Dodatkowo pogłębiane są one przez szereg czynników, do których należy niewłaściwa postawa siedząca przy biurku czy noszenie ciężkich tornistrów. Zaniedbania tę często stają się przyczyną wad postawy, co w późniejszym czasie prowadzi do poważnych problemów z kręgosłupem.
Warto też skorzystać z pomocy osteopaty, gdy dziecko jest nadpobudliwe, często płacze bądź niespokojnie śpi.
Osteopata, po przeprowadzeniu wywiadu i oceny rozwoju dziecka może zlecić wykonanie dodatkowych badań lub doradzić ćwiczenia do pracy
z dzieckiem w domu, tak aby terapia służyła budowaniu więzi z rodzicami,
a jednocześnie była dobrą zabawą dla dziecka.
Nasze Przedszkole cyklicznie organizuje dla wszystkich naszych podopiecznych, których rodzice wyrażą wcześniej pisemną zgodę, konsultacje osteopatyczne. Konsultacje polegają na przeprowadzeniu przez wykwalifikowanego i doświadczonego osteopatę – Panią mgr Anetę Szczepańską-Rybak, całościowej oceny rozwoju dziecka. Badanie to może być, po wcześniejszym uzgodnieniu, przeprowadzone w obecności rodziców lub opiekunów prawnych dzieci.